Výroční setkání členů APL

29.9.2015

 

Ve čtvrtek 24. 9. odpoledne se uskutečnilo Výroční setkání členů Asociace lodního průmyslu (APL). V Praze na Františku všichni nastoupili na parník MARIA CROON a vydali se na okružní plavbu po Vltavě ke Karlovu mostu a dále Smíchovskou komorou proti proudu až k Modřanské komoře. Zde se parník otočil a vracel se zpět.

 

Setkání zahájil Petr Novotný, předseda představenstva APL. Seznámil členy se změnami ve vyhlášce o plavbě, které se chystají, a zdůraznil, že je třeba, aby se na tvorbě upravené vyhlášky APL aktivně podílela. Místopředseda APL Vladimír Toman přednesl poznatky a závěry z tiskové konference, kterou k situaci v plavbě na našich vodách svolala AMSP ČR a které se účastnil.

 

LODĚ NA VODĚ

Vladimír Toman představil také příští ročník výstavy LODĚ NA VODĚ, kterou APL pořádá a která se bude konat od 21. do 24. dubna 2016 v Praze na obou březích Vltavy. Pravý břeh bude mít stejně jako v loňském roce vstup zdarma, levý bude zpoplatněn. Nově bude možné na noc pravý břeh uzavřít a zajistit jeho ostrahu.

 

Web

Eva Skořepová, PR manažerka APL, seznámila členy s novým designem webových stránek www.aplcz.cz. Do členské sekce, kde jsou zveřejňovány termíny schůzí představenstva a valných hromad i zápisy z těchto akcí, je potřeba se zaregistrovat, následně každý člen obdrží přihlašovací údaje e-mailem.

 

Facebook

Od jara je v provozu také facebooková stránka – www.facebook.com/www.aplcz.cz

Ta je otevřená všem, každý zde může zveřejňovat své příspěvky.

 

Spolupráce APL s Českým svazem jachtingu

Na setkání vystoupil jako host Karel Bauer, předseda Českého svazu jachtingu, s nímž APL uzavřela Memorandum o spolupráci: „Český svaz jachtingu má asi 7 500 registrovaných členů přibližně ve 140 klubech. Z nich závodí asi 2 500, zbytek se věnuje jachtingu rekreačně. Velké úsilí v posledních letech věnujeme hlavně dětem, snažíme se jim vštípit jachting a vodu jako životní styl. Za poslední tři roky se počet dětí na závodech ztrojnásobil. I když 90 % trhu lodí, představují motorové čluny a mnozí si myslí, že to s jachtingem nesouvisí, tak opak je pravdou. My se bez motorových člunů neobejdeme, nemohli bychom ani trénovat ani pořádat závody. Jachtkluby jsou tudíž vašimi klienty, a také jachtaři, kteří nezávodí, ale mají pobyt na vodě rádi a někdy vymění plachetnici za motorovou jachtu. Memorandum, které jsme společně podepsali, má hlavní cíl otevřít jachtkluby i majitelům motorových lodí. Je to model, který funguje všude na světě. Majitelé motorových člunů jachting často podporují. Proto jsme pro absolutní uvolnění plavby pro motorové čluny. Nechceme žádné omezování. Jachtařům na vodě motorové čluny nevadí, mohou je obtěžovat jen neukáznění řidiči. S APL spolupracujeme i na legislativní bázi a doufám, že se nám náš společný cíl podaří naplnit,“ uvedl Karel Bauer.

 

Dotace z Evropské unie

Místopředseda APL Jan Wolf, který se evropskými dotacemi dlouho zabývá, zjistil, že skoro všechny dotace dosud končily tam, kde začínala voda. Řešením by mohla být spolupráce s firmou ANYLOPEX. Pavel Sehnal z této firmy, který se věnuje také námořnímu jachtingu a windsurfingu, umí s dotacemi pracovat a je ochoten pomoci: „Na každém ministerstvu vám řeknou, že rekreace a s ní související činnost podporována není, ale občas lze najít některé aktivity, které podpořit lze. Jedná se o zajímavý blok peněz, neboť jsme na začátku období 2014–20, pro které je připraveno 25 miliard EUR. Pro členy APL by mohly být zajímavé dva dotační tituly – Program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Programem životního prostředí. Aktuálně je možné podporovat záležitosti krajinářské, malé vodní nádrže, případně revitalizace cest, nakládání s odpady, ochrana ovzduší a vody – to je, co se týká životního prostředí, v oblasti inovací je to nákup strojů a techniky pro mladé začínající podnikatele. Zajímavý je také program Marketing – který je již vyhlášený, přihlášky jsou do konce listopadu a můžete dostat až 50 % na účast na zahraničních výstavách,“ doporučil.

 

V závěrečné diskuzi se hovořilo zejména o dopadech vyhlášky, která uvolnila plavbu motorových člunů, o jejích kladech a záporech, o tom, co je třeba upravit a jakým způsobem. Dále o příštím ročníku výstavy LODĚ NA VODĚ, o možnostech využití obou břehů a za jakých podmínek. Také o možnosti pořádání výstavy na podzim a případně v jakém termínu.

 

Účastníci během setkání podepisovali také petici na ochranu Orlické přehrady, kde je vzhledem k velmi nízkému stavu vody situace pro rekreační lodě a mariny kritická.

 

Více fotgrafií najdete v galerii.

 

Seznam účastníků

 

Představenstvo

MARINE s.r.o.                           Petr Novotný

ČLD-Charter                             Vladimír Toman

SEAWOLF                                 Jan Wolf

Yacht Service                           Oldřich Straka

Jiří Krupka                                Jiří Krupka

 

Členové

BEL, spol.s.r.o.                         Pavel Bečvařík + Holanová

Bestadventure s.r.o.                 Aneta Šinoglová

Boatcentrum                            Ivan Lid

Boatpark s.r.o.                          Pavel Lichtág

Boatservice                              Pavel Klimeš

FAS yachting                            Libor Záruba

Flyboard.cz                               Vladimír Červený

KWS                                         Jeník + Jeníková

Levanter s.r.o.                          Radomír Rusek

Lodě Horáček                           Jan Horáček

Loděnice Vltava                        Petr Kožený

O.A.K. s.r.o.                              Jiří Fexa + Fexa L.

Promat Praha                           Pavel Januš

Promoto                                   Vladimír Janouš

Rusiňák, s.r.o.                          Miroslav Rusiňák + Medřická

S-nautic                                   Slavoj Kvíz

TPS Centrum                            Pavel Stejskal

Yachtcharter                             Jiří Zindulka

Yachtservis                               Jan Jeníček

 

Hosté

Anylopex                                  Pavel Sehnal

Český svaz jachtingu                 Karel Bauer

Please reload

Nejnovější příspěvky

Protest proti omezení rychlosti plavby v Praze

04.12.2015

1/4
Please reload

Please reload

  • Google+ Long Shadow
  • Facebook Long Shadow
  • LinkedIn Long Shadow
  • Twitter Long Shadow